کد خبر: ۱۴۱۵
اشتراک گذاری در :
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۸

مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران برگزار شدپیش از ظهر جمعه 8 بهمن 95 مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، با حضور جمعی از مردم و مسئولان در حسینیه جماران برگزار شد.


به گزارش پورتال رسمی حزب اعتدال و توسعه،

در این مراسم خانواده و فرزندان آیت الله هاشمی رفسنجانی، حجت الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی ریاست جمهوری، سیدحسین هاشمی استاندار پایتخت، حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، حجت الاسلام مرتضی جوادی فرزند آیت الله جوادی آملی، حجت السلام و المسلمین سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، محمدعلی وکیلی و پروانه مافی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، محمدعلی نجفی مشاور رئیس جمهور و حجت الاسلام قدرت الله علیخانی، دکتر اسماعیل شجاعی معاون استان‌ها و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه، دبیران استان‌ها و روئسای کانون‌ها و سازمان‌های حزب اعتدال و توسعه به همراه اعضای ارشد شورای خود و دیگر چهره‌های سیاسی حضور داشتند.

علاوه بر مسئولین، جمع کثیری از عاشقان این پیر و مرشد اعتدال از جای جای ایران اسلامی برای حضور در این مراسم خود را به حسینه جماران رسانده بودند تا هم با آرمان‌های معمار کبیر انقلاب تجدید میثاق کنند و هم با یار دیرین امام و رهبری وداع.

مراسم با تلاوتی چند از آیات کلام الله مجید آغازگشت، در ابتدای مراسم جناب آقای حسن بانک رئیس سازمان جوانان و دانشجویان استان تهران حزب اعتدال و توسعه ضمن خیر مقدم به حاضرین بیان داشت: آموختم از مردان بزرگ آنچه می ماند خدمتی است که به مردم و اسلام و مسلمین می نمائیم و عمر کمتر از آنست که ندانیم کجا می روییم.

زمستان،ناگهان مثل جادویی باغ را گرفت و میر دیگری را از جماران ربود

سرمای دی بی رحم است، این مرثیه را درخت‌ها خوب می‌فهمند

سوز زمستان نود و پنج هیچ گاه خاطر ما را ترک نخواهد گفت زیرا با عروج جانگداز مجاهد نستوه و یاور بی‌بدیل حضرت روح الله و همسنگر دیرین مقام معظم رهبری و بنیانگذار تفکر اعتدالی در نظام جمهوری اسلامی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سوگ نشسته‌ایم.

حسن بانک افزود: آیت الله هاشمی خاطره‌های مشترکی برای تمام جریان‌های انقلاب اسلامی چه قبل از پیروزی انقلاب که با رنج شکنجه و زندان به جان خرید و چه در زمان انقلاب با نقش بی‌بدیلی که داشت و تمام مسئولیت‌های که حضرت امام(ره) به ایشان محول می‌نمود و چه بعد از انقلاب زمانی که مجتهدی جوان در رأس مجلس شواری اسلامی به عنوان نماد مردم سالاری در دهه اول انقلاب بود و چه در دوران جنگ تحمیلی که به عنوان جانشین فرمانده کل قوا به هدایت جنگ و صلح در کشور پرداخت و چه زمانی که پس از رحلت امام خمینی (ره) و بازنگری قانون اساسی و حضور در مجلس خبرگان رهبری و نقش مهمی که ایفا کردند و چه در زمانی که صلای سازندگی سر داد و بنای توسعه کشور را گذاشت و چه زمان‌هایی که از آرای مردم صیانت می‌کرد و یا خود را در معرض آرای مردم قرار می‌داد بدون ترس و با رنج توهین و تهمت خود پا به میدان انتخابات گذاشت برای دفاع از آرمان‌های اصلاح گرایانه و توسعه گرایانه‌اش که بعد از ناملایماتی که دیدند نه قهر کردن و نه در خشم فرو رفتن بلکه به تداوم راهش فکر کرد تا جایی که ملت در انتخابات سال‌های 92 و 94 با اشارات او راهی تازه و مسیری جدید در روند سیاسی کشور ایجاد کردند.

وی اضافه کرد: بی‌گمان هاشمی نهال مبارکی بود که از عنفوان نوجوانی در جوار امام راحل رشد یافت و در جوار مرادش به بالندگی رسید و پس از کشیدن رنج‌ها و مرارت‌های بی‌شماری جان شیرینش از کوثر زلال ولایت به شجره طیب و پاکی بدل شد تا همواره منشاء برکات به انقلاب، نظام و ایران عزیز گردید.

آیت الله هاشمی رحمه الله علیه دارای ویژگی‌های متمایز و منحصر به فردی بودن:

بنیانگذار تفکر اعتدالی و پرهیز از افراط و تفریط و مخالف تنگ نظری بود و درک درست و به هنگام از حقایق دین و سیاست داشتند و در دفاع از آزادی‌های اجتماعی و حمایت از جوانان و بانوان برای ورود به عرصه‌های اجتماعی دفاع کردند.

آیت الله هاشمی با همه هجمه‌ها و تخریب‌ها کنار مردم و انقلابش ایستاد و از راه تدبیر و اعتدال عدول نکردند.

اما مظلومیت و صبوری ایشان در مقابل ناملایمات سال‌های اخیر، تلخی مصیبت را بر دوستدارانش مضاعف نمود.

وی ادامه داد: ارتحال ملکوتی ایت الله هاشمی مصیبتی بزرگ و جانکاه و ضایعه‌ای جبران ناپذیر برای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران و تمام احاد ملت که دل در گروه پیشرفت و توسعه و اعتدال دارند بود اما جوانان ایران اسلامی الخصوص جوانان حزب اعتدال و توسعه راه و روش آن مجاهد خستگی ناپذیر دوران سخت که هیچگاه دست از سازندگی و اصلاح امور بر نداشت و با تدوین برنامه توسعه و خط مشی پیشرفت با محوریت گفتمان اعتدال و خردگرایی که در بیانیه‌ای که برای همایش حزب اعتدال و توسعه ارائه و توسط سر کار خانم هاشمی قرائت شد (که فرمودند انتخاب عنوان اعتدال و توسعه برای نامگذاری یک حزب و فعالیت‌های آن در جامعه ایرانی نشان می‌دهد که مؤسسین به این نکته توجه داشته‌اند و مطمئناً جوانان عضو و هوادار نیز باید فعالیت‌های خویش را بر محور اعتدال تنظیم و نماییند تا هم وفاداری به مرامنامه حزب رعایت کرده باشند و هم بر اندیشه‌های حاکمیتی اسلام تاکید و در راه ترویج آن تلاش نمایند)

.

رئیس سازمان جوانان و دانشجویان استان تهران افزود: ما جوانان حزب اعتدال و توسعه این پیام را سر لوحه فعالیت خودمان قرار می‌دهیم و با این پشتوانه عظیم با گفتمان اعتدال و توسعه و باور به حاکمیت قانون و نقش شهروندان در تصمیم برای سرنوشت خویش که میراث گران‌بهای حضرت آیت الله هاشمی می‌باشد برای شناسایی و راهگشایی رفع مشکلات در نظر می‌گیریم تا بتوانیم در کنار سایر عزیزان انقلابی، نهضت و انقلاب را زنده نگه داریم و به فرموده آن پیر سفر کرده جماران: هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.

 همان گونه که آرزوی دیرینه آیت الله هاشمی بود که جوانان آینده‌ای درخشان برای این کشور رقم خواهند زد.

در پایان سازمان جوانان حزب اعتدال و توسعه این مصیبت جانکاه را به همه مردم ایران، مقام معظم رهبری و بیت شریف ایشان تسلیت عرض می‌نمایید و برای ایشان حشر با اولیای الهی و امام و شهیدان مسئلت داریم.

در ادامه جلسه مجری برنامه از جناب آقای مرتضی بانک عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه دعوت کرد تا به ایراد سخن پردازد.

مرتضی بانک: سعه صدر آیت الله هاشمی پاسخ روشنی به عنادگران داد

مرتضی بانک معاون کل‌ نهاد ریاست جمهوری در این مراسم گفت: آیت الله هاشمی مسیر حق، اعتدال و مردم را در پیش گرفت، هیچگاه از مردم جدا نشد و برای آنان حرکت کرد.

رئیس هیأت اجرایی حزب اعتدال و توسعه تاکید کرد: ایشان هیچگاه از ولایت جدا نشد و برای ولایت کار کرد.

وی ادامه داد: آیت الله هاشمی با روش، منش و منطق خود در مقابل نابخردان ایستاد و آنان را منکوب کرد.

عضو ارشد شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه خاطرنشان ساخت: امروز حقانیت این مرد بزرگ برای ملت آنچنان روشن شده که همه آنچه نابخردان بافتند، از بین رفته است.

وی اضافه کرد: مشکلاتی که برای نزدیک ترین افراد و خانواده اش به وجود آوردند را با سعه صدر پشت سر گذاشت و این موضوع پاسخی محکم به عنادگران بود.

بانک اظهار کرد: ایشان، محکم و استوار انقلاب را با همه ناملایمات داخلی و خارجی به پیش برد و سعه صدر او درس بزرگی برای جامعه سیاسی و مدیران ماست.

وی ادامه داد: ایشان می گفت برای حفظ انقلاب و اسلام باید هزینه داد و انقلاب ما انقلاب مستمری است و هر روز باید برای آن هزینه داد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری تاکید کرد: آیت الله هاشمی در همه مسایل کشور حضور داشت؛ فردی گوشه نشین و منزوی نبود و در همه صحنه ها حاضر بود.

وی اضافه کرد: حضور او در همه صحنه ها همواره کارساز و کارگشا بود؛ انسانی تحول خواه بود و هیچگاه اهداف بلند و تحولات و نیازهای جامعه را فراموش نمی کرد و از آنها دور نمی ماند.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین رستگاری با تأکید بر اینکه بعد از ارتحال امام خمینی (ره) جمعیتی که در تشییع آیت الله هاشمی دیدم هیچ جای دیگری ندیده بودم، گفت: او مفسر قرآن و شخصیت ایمانی، اعتقادی، ایثار و اندیشه او رشد یافته در مکتب قرآن بود.

وی ادامه داد: اگر هاشمی نیست مکتب، فکر و اندیشه او هست. 60 سال مبارزه مؤمنانه و صادقانه و تا آخر به پیمان و میثاق وفادار بودن و مطیع اوامر امام و یار رهبری بودن در سراسر زندگی او دیده می‌شود. می‌گفت «در مقابل هجمه‌ها اگر قصد ما خدا باشد خدا هم کمک می‌کند؛ ما موظف به تکلیف هستیم و دعا کنید در عمل به تکلیف موفق باشیم.»

رستگاری اظهار داشت: آیت الله هاشمی زشتی، پلیدی و بی‌حیایی را با بزرگواری برخورد می‌کرد و می‌گفت شاید این تهمت‌ها باعث شود ما پاک شویم. قرآن می‌گوید اگر چنین کسانی باشند ملائکه از هر دری که در بهشت به آنها وارد می‌شوند می‌گویند «سلام علیکم بماصبرتم».

وی تأکید کرد: حتی بی‌انصاف‌ها هنوز هم رها نکردند. اما در مقابل آیت الله هاشمی گفت یوسف صبر کرد و همه نارواها را به دلش ریخت و گفت حزنم را به خدا می‌گویم و ما یاد گرفتیم سر سجاده با خدا حرف بزنیم.

در این مراسم افشین علاء نیز  تضمینی از پنج بیت شگفت انگیز مولانا را خواند:

 "مرگ چنین خواجه نه کاری است خرد

عاقبت از زخم زبان ها که خورد

هیچ ننالید ولی جان سپرد

در غم او گرچه جهانی فسرد

طاقت و آرام من این بیت برد

"گفت کسی خواجه سنایی بمرد

مرگ چنین خواجه نه کاری است خرد"

سفله اگر پرده حرمت درید

او به ادب خاست و مهر آفرید

ناز، از آن خیل که خود پرورید

کوه خرد بود، اگر می خرید

"کاه نبود او که به بادی پرید

آب نبود او که به سرما فسرد"

گرچه خود از بغض گلوگیر رست

گرچه از این دار فنا رخت بست

رشته مپندار که از هم گسست

نهضت اگر هست از او زنده است

"شانه نبود او که به مویی شکست

دانه نبود او که زمینش فشرد"

پسته خندان من از بهرمان

لب ز سخن بست چرا ناگهان

بحر خرد بود ولی شد نهان

بهره نمی خواست ز ملک جهان

" گنج زری بود در این خاکدان

کو دو جهان را به جوی می شمرد"

در غمش ای طعنه زن خودپسند

گریه به ظاهر کن و در دل بخند

باش و به میراث فلک دل ببند

آن که ندید از همه غیر از گزند

قالب خاکی سوی خاکی فکند

جان خرد سوی سماوات برد

مراسم فوق توسط سازمان جوانان و دانشجویان استان تهران حزب اعتدال و توسعه ترتیب داده شده بود و با همکاری و حمایت دیگر بخش‌های حزب برگزار گردید.

به منظور بازدید از گالری تصاویر این مراسم بر روی این لینک کلیک بفرمایید