کد خبر: ۱۴۱۷
اشتراک گذاری در :
تاریخ انتشار: ۲۲:۴۱:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۸

اولین نشست سراسری كانون¬های كشاورزی حزب اعتدال و توسعه برگزار شداولین نشست سراسری روئسای كانون¬های كشاورزی استانی حزب و اعتدال توسعه، هشتم بهمن ماه، با حضور دكتر اسماعیل شجاعی معاون استان‌ها، دکتر خسرو رحمانی رئیس کمیته مرکزی مطالعات و آموزش و اعضای شورای سیاست گذاری كانون كشاورزی حزب اعتدال و توسعه برگزار شد.


به گزارش پورتال رسمی حزب اعتدال و توسعه و به نقل از روابط عمومی حزب در کانون کشاورزی،

در ابتدا دكتر محمد شجاع الدینی رییس كانون كشاورزی حزب ضمن خوش آمدگویی به مقامات حزب و میهمانان، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت و عنوان داشت: حزب اعتدال و توسعه یادگار اندیشه‌های حضرت آیت الله هاشمی برای امروز و آینده سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور است و ما باید چنان که شایسته مقام ایشان است در ارتقای ارکان و برنامه‌های این حزب از جمله کانون تخصصی کشاورزی تلاش کنیم. 

در ادامه اعضای كانون و نمایندگان استانی كانون كشاورزی ایران در صحبت‌های كوتاهی به معرفی اجمالی خود پرداخته و از روند تکامل کانون کشاورزی استان و برنامه‌های آتی آن صحبت كردند.

دكتر رضا ارجمندی، از مدیران پرسابقه کشاورزی و مشاور عالی كانون كشاورزی حزب، ضمن گرامی داشت یاد و نام آیت الله هاشمی عنوان کرد: آیت الله هاشمی همواره از فعالیت‌های كشاورزی حمایت می‌كردند و در مقوله توسعه كشاورزی صنعتی، ایشان یكی از حامیان اصلی ما بودند.

 ارجمندی ادامه داد: آیت الله هاشمی در تصویب قانون جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی در مجمع تشخیص مصلحت بسیار کمک کردند و این قانون به مالكان اجازه خرد كردن زمین‌های كشاورزی را نمی‌دهد زیرا خرد شدن زمین‌ها به قطعات كوچك، صرفه اقتصادی آنها را از بین برده و خطرات بسیاری برای كشاورزی ایران دارد.

دكتر خسرو رحمانی، رئیس كمیته مرکزی مطالعات و آموزش حزب اعتدال و توسعه كه به عنوان میهمان در این نشست حضور داشت در صحبت‌های كوتاهی به تشریح وظایف كمیته آموزش پرداخت. ایشان گفت: کمیته آموزش سال گذشته تشكیل شده و بنا است که هریک از استان‌ها و کانون‌ها یک کمیته مطالعات و آموزش داشته باشد.

این عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه ادامه داد: تاریخچه حزب، اصول تحزب و کارکرد کانون‌های تخصصی مواردی هستند که در كمیته آموزش به اعضای حزب آموزش داده می‌شود. همچنین در كمیته آموزش چگونگی نظام‌های دموکراتیک و حزبی در دنیا آموزش داده می‌شود. وی افزود: بسیاری از احزاب در کشورمان در حد یک شماره تلفن همراه هستند. به عبارتی یك نفر با یك خط تلفن خود را یك حزب معرفی می‌كند اما خوشبختانه حزب اعتدال و توسعه از انسجام و گستردگی قابل قبولی برخوردار است.  

دكتر رحمانی ادامه داد: توده مردم از احزاب برنامه می‌خواهند. حزب باید برنامه کلی داشته باشد تا کاندیداها آن را در زمان مناسب ارائه دهند. به همین یکی از وظایف کمیته مطالعات و آموزش این است که از تمام صاحب نظران برنامه‌های تخصصی را بگیرند و آن را در بلند مدت به یك برنامه مدون و جامع تبدیل كنند.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: كانون كشاورزی به دلیل حوزه فعالیت خود جایگاه مهمی دارد. موضوع حفاظت از محیط زیست، ‌بحران آب، امنیت و ایمنی غذایی و ... موارد بسیار مهمی است كه رسالت كانون كشاورزی را سنگین‌تر كرده و اهمیت مطالعات و آموزش را در این بخش بیشتر می‌كند.

دكتر اسماعیل شجاعی، معاون استان‌های حزب اعتدال و توسعه در ادامه این نشست به ایراد سخنرانی پرداخت. به گفته وی، كانون كشاورزی كانونی است كه به جرات می‌توان به آن افتخار كرد زیرا با سرعت وضعیت یك تشكل منسجم و حزبی را به خود گرفته است.

وی ادامه داد: هر یك از كانون‌ها باید موضوعات استراتژیك كشوری در حوزه كاری خود را در نظر گرفته و آن را اساس كار خود قرار دهند. پس از بررسی و تحقیقات برای موضوعات بررسی شده سمینارها و همایش‌های كشوری برگزار كنند. به جرات می‌توان گفت به این دلیل در كشور حزب نداریم كه احزاب فقط كار انتخاباتی می‌کنند. حزب زمانی موفق می‌شود كه درگیر مباحث استراتژیك جامعه شده و نشان دهد كه جمع فرهیخته‌ای برای اداره كشور همراه با برنامه مدون دارد.

 وی تصریح كرد: به لطف الهی، در طول دو سال گذشته در كل كشور تشكیلات استانی و شهرستان‌های حزب و اعتدال و توسعه راه اندازی شده است. همچنین موفق شدیم 25 کانون و سازمان تخصصی شکل بدهیم. حزب بدون کانون‌های تخصصی معنایی ندارد. زمانی حزب قدرت می‌گیرد که در حوزه‌های تخصصی افراد متخصص داشته باشیم ایده‌های آنها را بگیریم و برای اداره جامعه راهکار بدهیم. 

در پایان نشست، مهندس اورنگ، معاون استان‌های کانون کشاورزی، گزارشی از روند توسعه كانون در استان‌ها ارائه كرده و عنوان داشت: 24 استان کانون کشاورزی شکل داده‌اند و در حال رایزینی هستیم كه هفت استان دیگر هم نمایندگان خود را معرفی كرده تا بتوانیم برنامه‌های سراسری خود را به صورت جدی و منظم پیگیری كنیم.