کد خبر: ۱۴۱۸
اشتراک گذاری در :
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۸

همایش حزب اعتدال و توسعه شهرستان کامیاران در استان کردستان برگزار شدروز جمعه 8 بهمن ماه 95 همایش حزب اعتدال و توسعه شهرستان کامیاران در استان کردستان با عنوان گفتمان توسعه با حضور اعضای حزب در این شهرستان و با حضور دکتر فیروزی معاونت امور اقتصادی و توسعه استانداری برگزار شد.


به گزارش پورتال رسمی حزب اعتدال و توسعه و به نقل از روابط عمومی حزب در استان کردستان،

دکتر اکبر ویسی عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه کردستان و دبیر حزب اعتدال و توسعه کامیاران ضمن خیر مقدم به حضار و تقدیر و تشکر از حضور مهمانان در همایش گفتمان توسعه اظهار داشت؛ امروزه دغدغه اکثریت سیاست‌گزاران، برنامه‌ریزان، مدیران و همه مردم، توسعه است و این بسیار ستودنی و ارزشمند است.

وی گفت سال‌های زیادی است از طریق انتخاب الگوها و روش‌ها و برنامه‌های تقلیدی و کپی شده در تلاش بوده‌ایم که به توسعه برسیم و در این راستا منابع و هزینه‌های زیادی اتلاف شده است اگر چه تلاش‌ها ستودنی و قابل احترام است ولی تاکنون نتیجه و خروجی رضایت بخشی عاید نشده است. در این ارتباط مقام معظم رهبری برای خروج از این وضعیت اقتصاد مقاومتی که ریشه در توسعه درون‌زا و متناسب با استعدادها و قابلیت‌های سرزمینی ماست را با درایت خاصی تجویز نموده است و در این صورت است که اقتصاد ما مقاوم و برگرفته از توان جغرافیایی و درونی خودمان است و همراه با مشارکت مردم و برنامه‌ریزی از پایین به بالا می‌باشد و در برابر تحریم‌ها مقاوم است. در ادامه به چالش‌ها و مشکلات در ارتباط با توسعه نیافتگی استان کردستان و شهرستان کامیاران که ریشه تاریخی دارند اشاره کرد.

وی بیان داشت در دولت تدبیر و امید تلاش‌های زیادی توسط تیم مدیریتی استاندار انجام شده ولی به دلیل عمق زیاد مشکلات درخواست نمود که تلاش‌ها مضاعف و بودجه‌ها جهشی شود. دکتر ویسی بیان داشت که راه ارتباطی کرمانشاه، میاندوآب که زیر ساخت مهمی در امر توسعه استان است در حالی که این پروژه در حال انجام است ولی با توجه به خطر آفرین بودن آن ضرورت دارد در انجام کار تسریع شود. وی رفع مشکل زمین‌های قولنامه‌ای شهرستان کامیاران بعد از گذشت 38 سال برای احقاق حق مردم را ضروری دانست. رفع اختلاف منابع طبیعی با کشاورزان استان کردستان از مطالبات مردم است و ضرورت بازنگری در نقشه‌های منابع طبیعی را پیشنهاد کردند. احداث ساختمان دانشگاه پیام نور و رفع مشکلات بیمارستان و واگذاری مدیریت منابع آب استان به کردستان از دیگر سخنان دکتر اکبر ویسی بود  .

دکتر مسعود الماسی دبیر حزب اعتدال و توسعه استان کردستان نیز مقدمه‌ای از تاریخچه فعالیت حزب و گزارش فعالیت‌های حزب را از سال 1386 و فعالیت حزب در 8 شهرستان استان راتشریح نمودند. وی بیان داشت که برای رسیدن به توسعه باید ابتدا گفتمان توسعه مطرح و فرهنگ توسعه جا انداخته شود. در ادامه به موفقیت‌های مهم دولت از جمله دیپلماسی درست خارجی و تعامل با کشورهای خارجی که موجب رشد اقتصادی و فروش نفت و صادرات غیر نفتی اشاره نمودند. ایشان اولویت‌های توسعه در کردستان را آب، خاک و محیط زیست دانست و بیان داشت که در بخش آب بد عمل کرده‌ایم و نیاز به اصلاح روش‌های استفاده از آب را ضروری دانست.

در پایان به ضرورت تقسیم کار در حوزه‌های مختلف در استان در عرصه سرزمینی پرداخت و طرح آمایش سرزمین را برای توسعه موزون استان پیشنهاد کرد و نهایتاً به رابطه امنیت و توسعه پایدار برای جذب سرمایه‌گذاران بومی اشاره نمودند.

فیروز عارفی دبیر حزب اعتدال و توسعه شهرستان مریوان نیز در سخنان خود گفتند توسعه یافتگی به تفاهم سه قشر بستگی دارد صاحبان قدرت، ثروت و اندیشه اگر اینها به هم زیستی مسالمت‌آمیز دست یابند و اهداف مشترک و منافع همگونی را شکل دهند توسعه صورت می‌گیرد. مهم‌ترین کار آنها قرارداد اجتماعی است که در مسیر توسعه یافتگی تلقی می‌گردد. دست‌یابی به تشکل اجتماعی و حل تدریجی بحران مشروعیت منوط به تحول و آموزش فرهنگی است تحول فرهنگی مستلزم 1) پرهیز از تخیل‌گرایی 2) طرح سوال از خود 3) توجه به فرایندها 4)اصل مواجهه 5)پرهیز از تفکر سلیقه‌ای 6) مدیریت پدیده‌ها بجای کنترل پدیده‌ها

شیوا ابراهیمی از اعضای حزب کامیاران به بیان ضرورت حضور بانوان در عرصه‌های مدیریتی و تصمیم‌گیری اشاره کرد و گفت امروزه شاهد آمار پایین مشارکت سیاسی زنان هستیم. ایشان بیان داشت آنچه به عنوان یک واقعیت عینی به چشم می‌خورد سهم اندک زنان در تصمیم‌گیری‌های  سیاسی و اجتماعی است و این یک ضعف می‌باشد. میتوان گفت زنان به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند مانند؛ گرایش به خانواده، حقوق کودکان، آسیب‌دیدگان، دغدغه‌هایشان بیشتر است و ما بیشترین مشکل را در این حوزه در کشور می‌بینیم و اگر تأثیرگذاری در جامعه نباشند، توسعه همه جانبه محقق نخواهد شد. پیگیری حقوق زنان، کودکان و بقیه اقشار آسیب زده در گیر و دار مسائل سیاسی گم و فراموش می‌شود.

سپس وی بیان داشت که باید هزینه ترس کار سیاسی برای زنان را کاهش داد تا افزایش حضور کمی و کیفی آنان را شاهد باشیم.

دکتر حسین فیروزی معاون امور اقتصادی و توسعه استانداری کردستان سخنان خود را در 4 بخش که امروزه در فضای جامعه وجود دارد آغاز کرد. ابتدا بیان داشت که منشور حقوق شهروندی توسط ریاست جمهوری در نوع خودش کاری با ارزش بود. سپس به موضوع گورخواب‌ها که توسط هنرمندی به نام آقای فرهادی که طی نامه‌ای به ریاست جمهوری تلنگری به وجدان انسان‌ها می‌زند و نگاه‌ها را با این پیام که حداقل امکانات برای زندگی همه مردم باید فراهم شود به خود جلب کرد.

در ادامه به کار بزرگ محمد باختر سرباز مریوانی که توجه ایرانیان را به کردها جلب کرد و نشان داد که کردها با مروت و با گذشت هستند. ایشان به توجه جامعه به حس انسان دوستی توسط عمل کردن چشم ستایش دختر دیواندره‌ای توسط وزیر بهداشت جناب آقای قاضی زاده هاشمی اشاره کرد. در پایان به چرایی دفاع از دولت پرداخت و بیان داشت که دولت در سطح کلان خوب کار کرده است و در سیاست خارجی خوب کار کرده است و در داخل هم کارهای بزرگی انجام گرفته است. هر چند منتقد هم هستیم و مطالباتی داریم ولی اینها باید در چارچوب و بستر خودش بررسی شوند. وی در پایان بیان داشت که وجود تشکل‌های مردم نهاد برای مشارکت به سمت توسعه ضروری است.