کد خبر: ۱۴۲۵
اشتراک گذاری در :
تاریخ انتشار: ۲۳:۱۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۶

حضور شهربانو امانی در کانون فرهنگی اجتماعی حزب اعتدال و توسعهدر روز ششم بهمن ماه 95 پنجمین جلسه کانون فرهنگی اجتماعی حزب اعتدال و توسعه با حضور برخی اعضای فرهیخته و چهره‌های نام آشنای این گروه درحالی تشکیل شد که خانم شهربانو امانی، مشاور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه حضور یافت.


به گزارش پورتال رسمی حزب اعتدال و توسعه و به نقل از روابط عمومی حزب در کانون فرهنگی اجتماعی،

وی که به دعوت خانم سمیرا فعلی رییس این کانون جهت افتتاح "کارگروه تخصصی محیط زیست" کانون فرهنگی اجتماعی حزب اعتدال و توسعه در این جلسه شرکت نموده بود، ضمن اعلام حمایت از شکل‌گیری این کارگروه، اطمینان داد که جهت راهبردی نمودن و پیشرفت این کانون از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

وی در ادامه گفت: هنگامی که دکتر روحانی رئیس جمهور شدند، از بحرانی‌ترین قسمت‌های کشور بحث محیط زیست بود.

براساس شاخص‌های موجود 4.1 درصد هزینه تحریم‌ها در کشور شده است با توجه به این که دانش محیط زیستی کم بوده و بحث کسب و کار حائز اهمیت بوده با توجه به افزایش جمعیت و جمعیت جوان و زیر ساخت‌ها در زمان انقلاب شروع شده است و اگر پنج برنامه قبل از انقلاب و پنج برنامه بعد از انقلاب را باهم مقایسه کنیم، طبق شاخص‌های به دست آمده موفق‌ترین برنامه، برنامه پنج ساله سوم توسعه در مورد محیط زیست نسبت به شاخص‌های بین‌المللی و تعهد توسعه را پایه گذاری نمودند.

اهداف هفده گانه با نگاه پایدار که هر فعالیتی صورت گیرد تحمل زمین چقدر است که اقداماتی که روی زمین انجام پذیرد یک و نیم سال زمان می‌برد که شرایط اکولوژیکی که از دست داده را بدست آورد. اگر این مبحث را به سه حوزه آب و خاک و هوا که منابع پایه هستند تفکیک کنیم، در بررسی‌ها نشان می‌دهد که بحران آب یک مشکل فراگیر است.

میلیون‌ها سال زمان می‌برد تا آب سفره‌های زیرزمینی جذب شود. اگر 20 درصد از سفره‌های زیرزمینی برداشت شود مشکلی ایجاد نمی‌شود اما با برنامه‌ریزی تا 40 درصد خطر محسوب می‌شود و اگر از مرز 40 درصد عبور کند، به بحران تبدیل می‌شود.

دو کشور در جهان دچار بحران هستند، مصر با 70 درصد برداشت سفره‌های زیرزمینی و متأسفانه ایران با 90 درصد برداشت از سفره‌های زیرزمینی، که عواقب آن را مشاهده می‌کنید. از این 90 درصد بیش از 85 درصد آن را در دولت نهم و دهم تخلیه کردیم. در کشورهای پیشرفته راندمان آب 70 الی 75 درصد است و در کشور ما راندمان آب 30 الی 35 درصد است و متأسفانه 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و تحریم‌ها نیز مزید بر علت شد.

روز 13 آبان ماه روز جهانی تالاب‌ها است که در حال حاضر نمی‌توان گفت که تالاب‌ها در هر منطقه نشانگر نماسنج و دماسنج اکولوژی آن منطقه است و همچنین در زمینه ریزگردها باید به این نکته اشاره کرد که هفده هدفی که سازمان ملل برای سالم زیستی تصویب کرده، در یکی از بخش‌های مهم آن پیشنهادات ریاست جمهوری ایران مطرح شده است.

درحال حاضر اگر آمریکا به تعهدات خود عمل نکند قطعاً منزوی خواهد شد.

در مقوله ریزگردها مقابله با ریزگردها برای سازمان ملل یک امر مهم تلقی می‌شود.

در کشور احزاب باید محیط زیستی باشند، بدین مفهوم که اهمیت ویژه‌ای برای محیط زیست قائل شوند و حامی آن باشند اما محیط زیست نباید سیاسی شود.

خوشبختانه در دولت یازدهم علاوه بر محیط زیست در راستای تحقق اهداف از جمله مهار تورم که برای آحاد جامعه ملموس است، گام‌های محکم و مفیدی برداشته شده است.

مشاهده می‌گردد که محصولات کشاورزی به روسیه صادر می‌شود اما درحقیقت این آب است که صادر می‌شود.

ما باید مراقب باشیم و برنامه‌ریزی صحیح راندمان آب را افزایش دهیم. یکی از دستاوردهای دولت یازدهم بنزین یورو 4 بود و همچنین یادمان نرود که یکی از دستاوردهای ارزشمند دولت اصلاحات حذف سرب از بنزین بود. زنگ خطر جدی که هم اکنون به صدا در آمده است تخریب خاک است که شاید به چشم دیده نشود. ما 4 برابر ظرفیت مراتع دام سیار داریم. فرسایش خاک و آلودگی خاک در سال 1355 معیار سنجش تخریب خاک 1.5 تن در هکتار و در سال 1375برابر با 2.5 تن در هکتار و درحال حاضر 33 تن در هکتار تخریب خاک داریم که یکی از عوامل بروز ریزگردها به شمار می‌رود.

در کشورهای اروپایی 9 تن در هکتار و در آمریکا 4 تن در هکتار و در آفریقا 16 تن در هکتار تخریب خاک را شاهد هستیم.

حتی در زمینه پسماند یا طلای سیاه ما رتبه اول در جهان را دارا هستیم. در ارتباط با دورریزها در کشوری مثل آلمان در رستوران اگر غذایی که سفارش داده‌اید اضافه بیاید جریمه خواهید شد. در گزارشات به دست آمده مردم ایران 60 درصد از درآمد نفتی را دور می‌ریزند.

به طور مثال ضایعات غذایی در ایران 35 میلیون تن در سال گزارش شده که ارزش آن 15 میلیارد دلار می‌باشد.

ضایعات غذایی ایران معادل ده کشور اروپایی و هفت برابر کشور فرانسه است. بیشتر ضایعات غذایی ما نان و سبزیجات و میوه و هویج است.

30 درصد از محصولات کشاورزی ایران دور ریخته می‌شود. با ضایعات غذایی ایران می‌توان 800 میلیون گرسنه را سیر کرد در حالی که گرسنگان جهان 900 میلیون نفر می‌باشند. ما باید مرحله به مرحله مشکلات را حل کرده، پشت سر گذاشته تابه شرایط مناسب برسیم. می‌توان از احزاب برای بهبود مشکلات کمک گرفت. احزاب در دنیا جلوتر از مردم قدم بر می‌دارند و فضای سیاسی را برای مردم روشن و شفاف سازی می‌کنند.

هیچ کشوری را دیگران نساخته‌اند و ایران متمدن را هم دیگران نمی‌توانند بسازند بلکه این خود ملت ایران هستند که به پیشرفت کشور کمک کرده و باید کشوری آباد بسازند.

دولت بدون حضور مردم قادر به اداره کشور نخواهد بود. وقتی مردم برای کمک به همنوع دیوار مهربانی می‌سازند و یا در مهاباد مردی جوان برای نجات لک لک از سیم خاردار در اثر برق گرفتگی جان خود را از دست می‌دهد و همچنین سربازی که در حین انجام وظیفه با فداکاری برات نجات سگ از مین پای خودش را از دست می‌دهد، این حس انسان دوستانه ملت شریف ایران قابل ستایش است.

امیدوارم با حضور مردم و این ویژگی‌های اخلاقی و انسانی مردم بتوانیم به نجات محیط زیست کمک کنیم.